Slide

  ÇED - Hastane ÇED & AYP   *    Çevre Danışmanlık  *    Arıtma  *    Atık  *    Enerji  *    BEKRA  *     Dip Tarama  *     Biyogaz  *    Madencilik...   Takvim

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Çevre Danışmanlık Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Çeşitli şirketlerin çevreye zarar vermelerini en aza indirgemek ve önüne geçebilmek adına TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından birçok farklı şirkete yetki verilmiştir. Bu yetkinin verilmesinin nedeni 2872 çevre kanununa göre ek-1 listesinde yer alan çevreye kirletici etkisi yüksek düzeyde olan işletmeler ve ek-2 de yer alan çevreye kirletici etkisi olan işletmelerin çevreye verdiği zararların önüne bir yönlendirici şirket ile beraber doğru yollar izlenerek geçilebilmesidir. Bazı şirketlerin kimyasal atıklarından dolayı denizde yaşayan balıklar veya karada yaşayan tüm canlılar etkilenmektedir.

Çevtaş olarak verdiğimiz çevre danışmanlık hizmetinde, çevre kanununda yer alan bilgiler kapsamında tesisin mevcut durumu tespit edilir ve kanun dışı veriler saptandığında tesisin sorumlusuna bu konunun giderilmesi konusunda talimat verilir. Bir rapor halinde tesis sorumlusuna sunulan eksikliklerin giderilmesi adına çevre sorumlusu ile beraber karşılıklı bilgi alışverişi yapılır. Ayrıca danışmanlık hizmeti kapsamında tesisin varlığını sürdürebilmesi adına gerekli olan çevre kapsamında alınması gereken lisans, izin ve belgeleri şirket adına alabilmek bulunmaktadır. İl çevre müdürlüğü ve bakanlık tarafından istenilen belgelerin temin edilmesini sağlayarak, mevcut belgeleri buralara zamanında iletebilmek ve belli periyotlarda çevre konuları ile ilgili bu makamlarla karşılıklı iletişimi sağlayabilmek, şirketin atık maddelerini çevreye ne ölçüde zarar verdiği konusunda analizini yapabilmek adına, bakanlık tarafından yetkilendirilen özel veya kamuya ait laboratuarlardan teklif toplayıp, sonuçlar değerlendirmek ve tesis sorumlusuna sunmak çevre danışmanlık hizmeti kapsamında yer alan hizmetlerden olmaktadır.

Şirketimiz tarafından gerçekleştirilen çevre danışmanlık kapsamında yer alan en önemli aşamalar ise, tesisi yılda en az bir defa çevreye zarar verip vermediği konusunda denetlemek ve kanuna aykırı bir durum tespit edildiğinde, eğer uyarılan süre boyunca tesis tarafından bu sorun giderilmez ise, sorunu en az 15 gün içerisinde yetkili makama bildirmek olmaktadır. 


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26276.2878
Euro7.37427.4038
online destek
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret14206