Slide

  ÇED - Hastane ÇED & AYP   *    Çevre Danışmanlık  *    Arıtma  *    Atık  *    Enerji  *    BEKRA  *     Dip Tarama  *     Biyogaz  *    Madencilik...   Takvim

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Güneş Enerjisi Santralleri

Güneş Temiz Enerjinin Kaynağı

Ülkemiz elektrik enerjisi üretimi için kullanılan petrol ve kömürün büyük bir bölümünü ithal etmektedir. Her yıl büyük çabalarla ihracat yoluyla kazandığımız dövizimizin yaklaşık 40 milyar $ tutarındaki önemli bir miktarını enerji ithali için kullanmaktayız. Başta sağlık olmak üzere, eğitim, milli güvenlik, gibi hepimizi yakından ilgilendiren alanlarda yapmamız gereken bir çok yatırım ne yazık ki bu nedenle gerçekleştirilememekte, işsizlik ve yoksulluğa çareler kaynak yetersizliği nedeniyle sürekli ertelenmektedir.
 
İşte bu nedenle olmazsa olmaz ihtiyacımız olan elektrik enerjisini bir taraftan çok dikkatli kullanmak, diğer taraftan olabildiğince yerli kaynaklardan sağlamak zorundayız. Ülkemiz güneş bakımından oldukça şanslı bir konumdadır. Elektriğimizi güneşten üretmek için mevcut bu büyük imkandan daha fazla gecikmeden yararlanmalıyız. Bugün teknoloji ve maliyetler bize güneşten yaralanma fırsatını olabildiğince vermektedir.
 
İnsanlığın geleceğini tehdit eden iklim değişikliği ile mücadelede nükleere değil yenilenebilir enerjiye bütün gelişmiş ülkeler gibi biz de yönelmek zorundayız. Güneşten sıcak suyumuzu elde etmek gibi elektriğimizi de üretmek adeta bir vatan borcu olmaktadır.

 

Ülkemiz Bir Güneş Cennetidir

Dünyaya bir günde gelen güneş enerjisi 300 trilyon ton kömür yakılmasına eşdeğerdir. Başka bir hesaplamayla dünyamıza bir yılda düşen güneş enerjisi, dünyadaki çıkarılabilir fosil yakıt kaynakları rezervlerinin tamamından elde edilecek enerjin yaklaşık 15-20 katına eşdeğerdir.
 
Ülkemiz güneş enerjisi açısından diğer ülkelere nazaran daha şanslıdır. Türkiye’ye düşen güneş enerjisi bu konuda önemli miktarda teşvik gören birçok Avrupa ülkelesine düşen güneş enerjisinden fazladır. Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2640 saat (günlük toplam 7,2 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti 1311 kWh/m2-yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m2) olduğu tespit edilmiştir. Çeşitli kaynaklara göre ülkemizin yılda almış olduğu güneş enerjisi; bilinen kömür rezervimizin 32, bilinen petrol rezervimizin 2200 katıdır.

 

PV Sisteminin Kurulumu ve İşleyişi

Bina çatısına üretilecek enerji miktarına göre hesaplanan sayıda güneş paneli sağlam bir şekilde yerleştirilir. PV Panellerde oluşan elektrik doğru akım olarak seri ve parelel yerleştirilmiş kablolarla invertöre taşınır. Burada alternatif akıma dönüştürülerek bir sigorta kutusuna, oradan da binanın elektrik şebekesine bağlanır. Bina ihtiyacını öncelikle üretilen bu elektrik enerjisinden karşılar. Fazla enerjiyi ise şebekeye verir. Güneşin olmadığı zamanlarda elektrik enerjisi şebekeden geri alınır. Şebeke bir nevi akü görevi görür. PV Paneller hava bulutlu olması halinde elektrik üretmeye devam eder. Ancak bu durumda üretilen enerji azalır. Sistemin kurulumunda kullanılan invertör, sigorta sistemi ve kablolar PV Panellerde üretilen elektriği en az kayıpla şebekeye iletecek kalitede olup üretim hatalarına karşı 5 yıl garantiye sahiptir. Sistem deneyimli mühendisler tarafından tasarlanmakta ve usta teknisyenler tarafından kısa zamanda kurulmaktadır.
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31055.3317
Euro6.03446.0586
online destek
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret16760